ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2016-17

6η Ημέρα Ανακύκλωσης

Ηλεκτρικών και Ηλεκτρονικών συσκευών

Για 6η συνεχή χρονιά ο Σύλλογος Διδασκόντων σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας οργάνωσαν και πραγματοποίησαν με επιτυχία τη δράση Ανακύκλωσης ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συσκευών.

Οι εκδηλώσεις είχαν εκπ/κό χαρακτήρα και παράλληλη δράση. Το Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2016, πραγματοποιήθηκε  η δράση της Ανακύκλωσης ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συσκευών, στο χώρο του 1ου Δημοτικού Σχολείου Κρύας Βρύσης, με τη συνεργασία της «ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΠΕΛΛΑΣ», όπου έδωσαν ενεργά το παρόν δάσκαλοι, μαθητές γονείς αλλά και πολλοί συμπολίτες μας, τους οποίους ευχαριστούμε ιδιαίτερα.

Παράλληλα η δράση της ανακύκλωσης δεν έμεινε μόνο στα πλαίσια των υλικών, αλλά και της ανθρωπιάς και της αλληλεγγύης, αφού μέλη του Δ.Σ. του Συλλόγου και δάσκαλοι μοίρασαν χαρά σε οικογένειες προσφέροντας ρούχα, παπούτσια και παιχνίδια που μέλη μας έφεραν στο σχολείο, στα πλαίσια δράσης μας για επαναχρησιμοποίηση ειδών ένδυσης και υπόδησης .

Σ χ ο λ ι κ ό   έ τ ο ς   2 0 1 5 - 1 6

5η Ημέρα Ανακύκλωσης

Ηλεκτρικών & Ηλεκτρονικών Συσκευών

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε για πέμπτη συνεχή χρονιά Ανακύκλωση Ηλεκτρικών και Ηλεκτρονικών συσκευών στο σχολείο μας, με συνεργασία Συλλόγου Γονέων και Συλλόγου Διδασκόντων.

Η ανακύκλωση έλαβε χώρα το Σάββατο 14 Νοεμβρίου 2015 και σ΄αυτήν έδωσαν το παρόν μικροί και μεγάλοι, μαθητές, γονείς, δάσκαλοι, αλλά και δημότες της Κρύας Βρύσης και των γύρω χωριών. Τα στιγμιότυπα που ακολουθούν επιβεβαιώνουν του λόγου το αληθές...

Ευχαριστούμε για ακόμα μια φορά όλους όσους έδωσαν το παρόν και έγιναν το ζωντανό παράδειγμα ευσυνείδητων πολιτών που νοιάζονται για την αειφορία και το μέλλον των παιδιών μας πάνω σ΄αυτό τον πολύπαθο πλανήτη!

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2014-15

4η Ημέρα Ανακύκλωσης

Ηλεκτρικών & Ηλεκτρονικών Συσκευών

Ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων του σχολείου μας στα πλαίσια των δράσεών του ενέταξε και φέτος την ανακύκλωση ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συσκευών, σιδερένιων αντικειμένων και αλουμινίων.

Για το λόγο αυτό πραγματοποιήθηκε την 15η Νοεμβρίου 2014, ημέρα Σάββατο, ανακύκλωση ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συσκευών, κατά την οποία συμμετείχαν πολλοί εκπαιδευτικοί, γονείς και συνδημότες μας φέρνοντας παλιές και κατεστραμμένες ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές συσκευές, αντικείμενα από σίδερο ή αλουμίνιο,  σε ειδικό κάδο που τοποθετήθηκε στην αυλή του σχολείου μας. Η συλλογή άρχισε το πρωί από τις  8.00 π.μ. ως τις 13.00 μ.μ..

Επίσης εκτός από τη συγκεκριμένη δράση,  υπάρχει στο σχολείο ειδικός κάδος για ανακύκλωση αλουμινένιων κουτιών, από αναψυκτικά και ροφήματα, που μπορούν τα παιδιά να συλλέγουν καθ? όλη τη διάρκεια της χρονιάς, και τα οποία - 9 σακιά - δώσαμε για ανακύκλωση.

Η ενεργή συμμετοχή τόσο δασκάλων, μαθητών, γονέων αλλά και πολλών συμπολιτών μας, που στηρίζουν τις δράσεις μας κάθε χρόνο ήταν και φέτος μεγάλη. Για το λόγο αυτό τους ευχαριστούμε.

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2013-14

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΗΕΚΤΡΙΚΩΝ & ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ

Στα πλαίσια των κοινωφελών εκδηλώσεων που προγραμματίζει κάθε χρόνο ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Κρύας Βρύσης, σε συνεργασία με τη Δ/νση και το Διδακτικό προσωπικό, το Σάββατο 16 Νοεμβρίου 2013 από 8.00 ? 13.00, πραγματοποίησε  τη δράση της Ανακύκλωσης ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συσκευών, στο χώρο του 1ου Δημοτικού Σχολείου Κρύας Βρύσης, με τη συνεργασία της «ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΠΕΛΛΑΣ». Η ενεργή συμμετοχή τόσο δασκάλων, μαθητών, γονέων αλλά και πολλών συμπολιτών μας, που στηρίζουν τις δράσεις μας ήταν μεγάλη και τους ευχαριστούμε ιδιαίτερα.

ΣΧ. ΕΤΟΣ 2012-13

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ

Στα πλαίσια των εκδηλώσεων που προγραμματίζει κάθε χρόνο ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Κρύας Βρύσης, σε συνεργασία με τη Δ/νση και το Διδακτικό προσωπικό, οργανώθηκε φέτος Ανακύκλωση ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συσκευών.

Το Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2012, πραγματοποιήθηκε  η δράση της Ανακύκλωσης ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συσκευών, στο χώρο του 1ου Δημοτικού Σχολείου Κρύας Βρύσης, με τη συνεργασία της «ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΠΕΛΛΑΣ», όπου έδωσαν ενεργά το παρόν δάσκαλοι, μαθητές γονείς αλλά πολλοί συμπολίτες μας, τους οποίους ευχαριστούμε ιδιαίτερα.

Συνημμένα:
Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (AFISA ANAKYKLOSIS.doc)ΑΦΙΣΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ[ ]71 Kb