ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΜΑΣ!

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2016-17

ME TO ΚΑΛΗΜΕΡΑ ...ΣΑΣ ΧΑΡΙΖΟΥΜΕ ΧΡΩΩΩΜΑΤΑ!!!

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2015-16

"ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ...ΜΕΓΑΛΟΙ ΖΩΓΡΑΦΟΙ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ"

Αχιλλέας Καραχισαρίδης

Αχιλλέας Φυτιλής

Βαγγέλης Παντελίδης

Βίκτωρ Τσαναχτσής

Γιώργος Σιχλίδης

Ειρήνη Τσίπα

Ιουλία Χαϊτίδου

Κρίσα Μπότσι

Μαρία Κοβάτσι

Μάριος Μποζίνης

Ορνέλι Ρότσι

Σαββίνα Τογρουζίδου

Σοφία Κοροξενού

Στέλλα-Ραφαηλία Σταυριανίδου

Χρήστος Μποζίνης

ΕΝΟΤΗΤΑ : "ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ"

Με αφορμή τη σχετική ενότητα διδασκαλίας για το θέατρο σκιών και τον πρωταγωνιστή του και στα πλαίσια του προγράμματος "υιοθεσίας" των μαθητών της Α΄τάξης από τους μαθητές της Στ΄, οι δεύτεροι ανέλαβαν "προσωπικά" την παρουσίαση παράστασης Θεάτρου σκιών στην Α΄τάξη.

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2014-15

Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Δημιουργικής Γραφής

Η Α΄τάξη του σχολείου μας συμμετέχει φέτος στο Περιφερειακό Δίκτυο Δημιουργικής Γραφής με θέμα: "Μια ιστορία ταξιδεύει"

Ο κύριος σκοπός του Δικτύου είναι η συνεργασία τμημάτων σχολείων, διαφορετικών εκπαιδευτικών περιφερειών, για την από κοινού δημιουργία μιας ιστορίας μυθοπλασίας.

Το σχολείο μας, στο συγκεκριμένο πρόγραμμα, συνεργάζεται με την Α' τάξη του 94ου Δημοτικού Σχολείου Θεσσαλονίκης και την Α' τάξη του Δημοτικού Σχολείου Ψυχικού Σερρών.

Στόχοι του προγράμματος είναι τα παιδιά:

• να προσεγγίσουν δημιουργικά κάποια έργα της λογοτεχνίας, της ζωγραφικής ή του κινηματογράφου,
  • να καλλιεργήσουν την αναγνωστική απόλαυση και τη γλωσσική έκφραση,
  • να εμπλουτίσουν τη φαντασία
  • και να εργαστούν ομαδικά και συλλογικά για την παραγωγή κοινού αποτελέσματος.

Η πρώτη ιστορία μας με τίτλο "Ο πράσινος λύκος" ξεκίνησε το ταξίδι της με πρώτο σταθμό το σχολείο της Θεσσαλονίκης. Στη συνέχεια θα πάει στο σχολείο του Ψυχικού Σερρών όπου και θα ολοκληρωθεί.

Ευχόμαστε στους μικρούς δημιουργούς Καλή Επιτυχία και στην ιστορία μας να έχει μια απολαυστική διαδρομή!

...και να η παρουσίαση της ιστορίας μας!

Την Πέμπτη 2 Απριλίου 2015, Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές όλων των τάξεων, οργάνωσαν αφιέρωμα στο βιβλίο, με δραματοποιήσεις βιβλίων και παραμυθιών, και άλλα πολλά!

Η τάξη μας, σε συνεργασία με τη Στ΄ ως αφηγητές, είχε την ευκαιρία να παρουσιάσει  το παραμύθι "Ο πράσινος λύκος", που γράψαμε σε συνεργασία με τους μαθητές Α΄ τάξης του 94ου Δ. Σχ. Θεσ/νίκης και του Δ. Σχ. Ψυχικού Σερρών στα πλαίσια του Δικτύου Δημιουργικής Γραφής!

Ο ΧΩΡΟΣ ΜΑΣ

Η αίθουσά μας είναι πολύ όμορφη! Από την πόρτα...

...ως το εσωτερικό της!

ΖΩΓΡΑΦΙΣΑΜΕ...για να την ομορφήνουμε

και χαρήκαμε πολύ όταν μάθαμε πως θα δουν όλοι τις ζωγραφιές μας!!!

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

ΦΑΙΗ

ΝΕΚΤΑΡΙΑ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΓΙΑΝΝΗΣ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2013-14

"+ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ"

ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΛΗΨΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ

Μετά την ενημέρωση που μας έκανε ο κ. Γκένος Δημοσθένης σε κεντρική εκδήλωση του σχολείου και συζήτηση με τη δασκάλα της τάξης, οι μικροί μαθητές δημιούργησαν τη δική τους αφίσα στέλνοντας το δικό τους μήνυμα κατά του σχολικού εκφοβισμού και της βίας.

28η Οκτωβρίου 1940

Μιλήσαμε για το έπος του '40, στολίσαμε την τάξη κατάλληλα, φτιάξαμε τις σημαιούλες μας και να 'μαστε για τις αναμνηστικές φωτογραφίες:

ΕΝΑΡΞΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ

Η Α' Τάξη  έχει βαφεί σε αποχρώσεις του ροζ - κόκκινου και μας κάνει να νιώθουμε πως εκπέμπει μια παιδική γλυκιά ζεστασιά! Οι γωνιές της Βιβλιοθήκης, του κουκλοθέατρου, του παιχνιδιού και της παρέας, την ομορφαίνουν ακόμη πιο πολύ!

ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2012-13

Καλώς ήρθατε στην τάξη μας!

"ΦΡΟΥΤΑ"

Το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Προώθησης και κατανάλωσης φρούτων, εκτός από τη διανομή τους στα σχολεία, ολοκληρώθηκε με τη δημιουργία μιας αφίσας που αφορά την προώθηση και κατανάλωση φρούτων , για τις μικρές τάξεις Α΄,  Β΄ & Γ΄. Η τριμελής επιτροπή που συγκροτήθηκε στο σχολείο μας επέλεξε την ομαδική αφίσα που δημιούργησε η τάξη μας - που βλέπετε παρακάτω - για να μας εκπροσωπήσει στο διαγωνισμό για την καλύτερη αφίσα με θέμα την προώθηση της κατανάλωσης φρούτων.