ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ

ΣΧ. ΕΤΟΣ 2017-18

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και το Δ. Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Δημ. Σχ. Κρύας Βρύσης,ευχαριστούμε ολόψυχα τα μέλη και όλους τους συνανθρώπους μας που αφιέρωσαν λίγα λεπτά από τον πολύτιμο χρόνο τους και ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μας  για την  Εθελοντική Αιμοδοσία που οργανώθηκε λόγω έκτακτης ανάγκης για αίμα  και πραγματοποιήθηκε με επιτυχία την Πέμπτη 25 Ιανουαρίου 2018.

Επειδή η ανάγκη για αίμα υφίσταται ακόμη, όποιος δεν κατάφερε για οποιοδήποτε λόγο να δώσει, μπορεί να απευθυνθεί στο Νοσοκομείο Γιαννιτσών ή Έδεσσας και να καταθέσει αίμα στην τράπεζα του "Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Δημ. Σχ. Κρύας Βρύσης".

"ΔΙΝΩ ΑΙΜΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΣΕΥΕΙ... ΑΓΑΠΗ"

ΣΧ. ΕΤΟΣ 2016-17

6η ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ

Για 6η συνεχή χρονιά πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η κοινωνική δράση της Εθελοντικής Αιμοδοσίας, όπου πολλοί γονείς και συνδημότες μας έδωσαν το παρόν, χαρίζοντας λίγο από τον πολύτιμο χρόνο τους αλλά και το αίμα τους που μεταφράστηκε σε ελπίδα και ζωή για όσους το έχουν ανάγκη αλλά και σε μάθημα ζωής για τους μικρούς μας μαθητές.

Η δράση έγινε όπως πάντα σε συνεργασία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων με το Σύλλογο Διδασκόντων και την Μονάδα Αιμοδοσίας του Γενικού Νοσοκομείου Έδεσσας. Η προετοιμασία απαιτούσε ενημέρωση τόσο των μαθητών και γονέων όσο και των υπόλοιπων συμπολιτών μας. Για το λόγο αυτό η εβδομάδα από 8 έως 12 Μαίου 2017 ονομάστηκε "Εβδομάδα Εθελοντικής Αιμοδοσίας". Κατά τη διάρκειά της μαθητές δάσκαλοι και γονείς προετοιμάστηκαν για την 6η Εθελοντική Αιμοδοσία.

Αφίσες,λουλούδια, κουλουράκια που έφτιαξαν τα ίδια τα παιδιά, καρδούλες, πλακάτ, φυλλάδια με ενημερωτικό υλικό, αλλά και δρώμενα, είναι τα αποτελέσματα της ευαισθητοποίησης των μαθητών μας.Την Τετάρτη 10 Μαϊου 2017 βγήκαν στους δρόμους, την πλατεία, στις υπηρεσίες, στις τράπεζες και τα καταστήματα της Κρύας Βρύσης και ενημέρωσαν τους δημότες.

Δεν παρέλειψαν να περάσουν και από τη λαϊκή αγορά.

Μαθήτριες δημιούργησαν πανό με καπάκια που ανάρτησαν στον τοίχο του διαδρόμου.

Την επόμενη ημέρα της αιμοληψίας, πολλοί συνδημότες μας προσήλθαν και αποτέλεσαν παράδειγμα  προς μίμηση, ανθρωπισμού, αλληλεγγύης και εθελοντισμού. Ευχαριστούμε πολύ όλους όσοι έδωσαν αίμα αλλά και αυτούς που προσήλθαν και δυστυχώς δεν κατάφεραν να δώσουν, για τον πολύτιμο προσωπικό ή εργασιακό χρόνο τους που μας αφιέρωσαν.

Τους καλούμε να στηρίξουν αυτό το μάθημα ζωής του χρόνου!

ΣΧ. ΕΤΟΣ 2011-12

1η ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ

Το Σάββατο 12 Μαϊου 2012 στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε Εθελοντική Αιμοδοσία. Η δράση έγινε με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων σε συνεργασία με το Σύλλογο Διδασκόντων και τη Διευθύντρια του σχολείου και την υποστήριξη του Δήμου Πέλλας. Το Νοσοκομείο Γιαννιτσών ανταποκρίθηκε στο κάλεσμά μας και ομάδα ειδικών έκανε την αιμοληψία.

Ευχαριστούμε θερμά, όλους τους συντελεστές της δράσης αλλά ιδιαίτερα τους εθελοντές αιμοδότες που ανταποκρίθηκαν και έκαναν μια σημαντική προσφορά ζωής.

ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ

Συνημμένα:
Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (AFISA AIMODOSIAS.doc)ΑΦΙΣΑ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑΣ 2012[ ]214 Kb

Μάρτιος 2024