Αξιοθέατα

ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ

Στην Κρύα Βρύση λειτουργεί ένα πανέμορφο Οικολογικό Πάρκο, όαση δροσιάς κατά τους θερινούς μήνες, το οποίο διαθέτει και ξενώνα για τη διαμονή των επισκεπτών.

Υπάρχουν επίσης τρεις Ιεροί Ναοί: ο Ι.Ν. της Γεννήσεως του Σωτήρος, ο Ι.Ν. της Αγίας Κυριακής, ο Ι.Ν. Αγίων Ταξιαρχών και ένα παρεκκλήσι του Αγίου Νικολάου, στη ΝΔ έξοδο της πόλης.

Ι. Ν. Αγίων Ταξιαρχών

Η Κρύα Βρύση διαθέτει επίσης Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής, το οποίο επισκέπτονται μαθητές σχολείων της ευρύτερης περιοχής.

Το Πνευματικό της Κέντρο, στο οποίο λαμβάνουν χώρα πολιτιστικές δράσεις, όπως ομιλίες, θεατρικές παραστάσεις, παρουσιάσεις, συναυλίες, αποτελεί κόσμημα της πόλης.

Δίπλα στο Πνευματικό Κέντρο, στεγάζεται η Δημοτική Βιβλιοθήκη της Κρύας Βρύσης, όπου οι κάτοικοι μπορούν να βρουν έναν ανεξάντλητο θησαυρό γνώσης.

Η Κρύα Βρύση έχει δύο Δημοτικούς Παιδικούς Σταθμούς, τέσσερα Νηπιαγωγεία, τέσσερα Δημοτικά σχολεία, δύο Γυμνάσια, ένα Γενικό Λύκειο και ένα Επαγγελματικό Λύκειο.

2ο Δημοτικό Σχολείο Κρύας Βρύσης

3ο Δημοτικό Σχολείο Κρύας Βρύσης

1ο Γυμνάσιο Κρύας Βρύσης

2ο Γυμνάσιο Κρύας Βρύσης

Γενικό Λύκειο Κρύας Βρύσης

Στην πλατεία της πόλης δεσπόζει το κτίριο του Δημαρχείου, το Κ.Ε.Π. και το Αστυνομικό Τμήμα. Στον πεζόδρομο της πλατείας συναντά κανείς το κατάστημα των ΕΛ.ΤΑ. και το υποκατάστημα της Εθνικής Τράπεζας, ενώ στην προέκταση του πεζόδρομου του Δημαρχείου υπάρχει και υποκατάστημα της Αγροτικής Τράπεζας.

Η λειτουργία του Κέντρου Υγείας, που  βρίσκεται στη Δυτική πλευρά, καλύπτει τις υγειονομικές ανάγκες των κατοίκων της Κρύας Βρύσης αλλά και των γύρω χωριών.

Όσο για την άθληση μικρών και μεγάλων, υπάρχει  γήπεδο ποδοσφαίρου, στη Βόρεια είσοδο της πόλης, αλλά και Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο (Κλειστό Γυμναστήριο), δίπλα στο οικολογικό πάρκο. Ακόμη, για σπορ όπως το Moto cross, υπάρχει ειδική πίστα ανωμάλου δρόμου, στον αγροτικό δρόμο που συνδέει την Κρύα Βρύση με την Καρυώτισσα.