ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΡΙΟ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ & ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΡΙΟ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ

Στο Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων λειτουργεί Παρατηρητήριο για την Πρόληψη της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού. Το Παρατηρητήριο έχει ως αποστολή το σχεδιασμό και την υλοποίηση δράσεων για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, την ταυτοποίηση, τη μελέτη και τη διοχέτευση προς διαχείριση σε πιστοποιημένους φορείς περιστατικών σχολικής βίας και εκφοβισμού.

Για το λόγο αυτό προσκάλεσε τους μαθητές με τη δράση «+δημιουργώ» που στόχος της είναι τόσο η ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας σε θέματα βίας και εκφοβισμού, όσο και η ανάδειξη θετικών προτύπων συμπεριφοράς, καθώς και της αξίας της ανάπτυξης σχέσεων που στηρίζονται στο σεβασμό, την κατανόηση και την αποδοχή.

Στο πλαίσιο αυτής της δράσης οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων του Δημοτικού Σχολείου, εκφράζοντας προσωπικά τους βιώματα, επιθυμίες και ελπίδες για μια καθημερινή σχολική ζωή χωρίς βία, καλούνται να δημιουργήσουν την Αφίσα του Παρατηρητηρίου Πρόληψης της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, ατομικά ή ομαδικά (μέχρι 5 άτομα), σε χαρτί διαστάσεων Α3.

Με αφορμή τη δράση αυτή την Τρίτη 11 Φεβρουαρίου 2014 οι μαθητές όλων των τάξεων, αφού ενημερώθηκαν και παρακολούθησαν σχετικό εποπτικό υλικό από τον υπεύθυνο εκπαιδευτικό δράσεων του σχολείου μας κ. Γκένο Δημοσθένη, δημιούργησαν ατομικά ή ομαδικά την αφίσα τους.

Συγκροτήθηκε τριμελής Επιτροπή η οποία επέλεξε το έργο της μαθήτριας της Γ΄ταξης Τουτζάρη Ζωής, το οποίο στείλαμε στη Διευθύνση Π. Ε. Πέλλας ώστε να εκπροσωπήσει το σχολείο μας.

Πρόληψη Σχολικής Βίας και εκφοβισμού

Τα έργα που θα διακριθούν από τις δεκατρείς (13) Περιφερειακές Δ/νσεις Εκπαίδευσης, καθώς και το έργο που θα οριστεί ως η Αφίσα του Παρατηρητήριου, θα ανακοινωθεί επίσημα την Πέμπτη 6 Μαρτίου 2014 στην ιστοσελίδα http://paratiritirio.minedu.gov.gr  Όλα τα σχολεία που θα συμμετέχουν στη δράση, θα λάβουν Έπαινο Συμμετοχής.

Καλή επιτυχία σε όλους!