"ΚΥΚΛΩΝΩ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΕ ΠΟΔΗΛΑΤΟ"

"14ος Γύρος της Ελλάδας με ποδήλατο"

Την Τρίτη 12 Μαΐου 2015 ο κ. Γιάννης Ουζουνίδης ξεκίνησε το 14ο γύρο της Ελλάδας με ποδήλατο. Συγκεντρωθήκαμε μπροστά στο Δημαρχείο, που αποτέλεσε την αφετηρία του ταξιδιού του.

Οι μαθητές της Ε΄ & ΣΤ΄ Τάξης,  οι δάσκαλοι και ο γυμναστής με τα ποδήλατά μας και συνοδεία οχήματος του Α.Τ. Κρύας Βρύσης, τον ακολουθήσαμε ως την έξοδο προς Ακρολίμνη.

Μας υποσχέθηκε πως θα μας συναντήσει στο Ναύπλιο, όπου θα βρισκόμασταν το Σάββατο 17 Μαΐου, κατά τη διάρκεια της 3ήμερης εκπαιδευτικής επίσκεψής μας στη Βουλή των Ελλήνων. Πραγματικά, κράτησε την υπόσχεσή του και ανταμώσαμε και πάλι στο Ναύπλιο.

Γ. ΟΥΖΟΥΝΙΔΗΣ ΝΑΥΠΛΙΟ

Κατά την επιστροφή του, στην αγαπημένη του Κρύα Βρύση, ήμασταν και πάλι εκεί, για να τον υποδεχτούμε και να τον συγχαρούμε! Δεν κατάφερε να κρύψει τη χαρά και τη συγκίνησή του!

Ευχόμαστε στον κ. Γιάννη, να είναι πάντα καλά και να μας κάνει υπερήφανους!

"ΚΥΚΛΩΝΩ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΟΥ ΜΕ ΠΟΔΗΛΑΤΟ;

Ή ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ;"

Στα πλαίσια εκπ/κού προγράμματος με θέμα «Κυκλώνω την πόλη μου με ποδήλατο» που υλοποιεί το σχολείο υπό την ευθύνη του εκπ/κού Φυσικής Αγωγής, προσκαλέσαμε τη Δευτέρα 11 Μαΐου 2015 τον ποδηλάτη κ. Γιάννη Ουζουνίδη.

Ο κ. Ουζουνίδης μίλησε στα παιδιά για την ενασχόλησή του με το ποδήλατο, τα ταξίδια του μ΄αυτό, τις διακρίσεις του και την κατάκτηση τρεις φορές μιας θέσης στο Βιβλίο Ρεκόρ GUINNESS, για το γύρο της Ευρώπης και το γύρο της Ελλάδας με ποδήλατο. Έφερε μαζί του φωτογραφικό υλικό, ημερολόγια, μετάλλια και φυσικά το ποδήλατό του.

Ήταν ο ίδιος παράδειγμα άσκησης και καλής φυσικής κατάστασης, παρά τα 67 του χρόνια, και παρότρυνε τους μαθητές να χρησιμοποιούν στις μετακινήσεις τους μέσα στην πόλη το ποδήλατό τους, αφού ο τόπος μας ενδείκνυται γι' αυτό. Τους ενημέρωσε και για το 14ο γύρο της Ελλάδας που ετοιμαζόταν να ξεκινήσει την επόμενη ημέρα και τον αφιερώνει στον Πολιτιστικό Σύλλογο «ΣΩΚΡΑΤΗΣ» του οποίου είναι μέλος.

Οι μαθητές τον άκουγαν με μεγάλη προσοχή, του απεύθυναν ερωτήσεις και εξέφρασαν απορίες, αλλά και τον συγκίνησαν όταν του πρόσφεραν ένα καπέλο με το όνομα του σχολείου για να το φορά και να τον συντροφεύουν οι ευχές μας στο νέο του ταξίδι!