"ΤΟΝ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ...ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ"!!!

Είναι μεγάλη τιμή και χαρά για όλους μας, να φιλοξενούμε για δεύτερη φορά στο σχολείο μας τον Γ.Γ. της Ομοσπονδίας Τυφλών Ελλάδας κ. Παναγιώτη Μαρκοστάμο, που παρά το ήδη φορτωμένο πρόγραμμά του, έκανε δεκτό το αίτημά μας και μας επισκέφτηκε την Παρασκευή 24 Απριλίου 2015.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΑΡΚΟΣΤΑΜΟΣ

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του Κοινωνικού Σχολείου και των δράσεων για την αποδοχή της διαφορετικότητας και την εξάλειψη των διακρίσεων και την παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές και δάσκαλοι του σχολείου μας, αλλά και γονείς.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΑΡΚΟΣΤΑΜΟΣ

Ο κ. Μαρκοστάμος μίλησε στους μαθητές για την προσωπική του εμπειρία και πορεία μέχρι και σήμερα, μίλησε για την καθημερινότητά του, τις δραστηριότητές του, τους μίλησε για τη γραφή braile και τους μοίρασε φύλλα χαρτιού με αποτυπωμένα σύμβολα της γραφής braile, τους έδειξε εργαλεία και αντικείμενα καθημερινής χρήσης των ατόμων με προβλήματα όρασης, όπως γραφομηχανή, μπαστούνι, κινητό τηλέφωνο, κ.ά., και τους έδειξε πρακτικές δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα άτομα με προβλήματα όρασης από τις "απερίσκεπτες" πράξεις των κατά τα άλλα "φυσιολογικών" ανθρώπων.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΑΡΚΟΣΤΑΜΟΣ

Έδειξε στην πράξη πως μπορεί ο καθένας μας να καθοδηγήσει κάποιον άνθρωπο με προβλήματα όρασης...

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΑΡΚΟΣΤΑΜΟΣ

...και βέβαια δέχτηκε καταιγισμό ερωτήσεων! Στο τέλος "έπαιξαν" με τις μάσκες ύπνου, ρόλους "τυφλού" και βοηθού, αλλά και επιδόθηκαν στο ποδόσφαιρο με μια "θορυβώδη" μπάλα, όπως αυτές που παίζουν τα παιδιά με προβλήματα όρασης!

Πολυάσχολος, ενεργός εργαζόμενος πολίτης, πτυχιούχος Νομικής, πολυτάλαντος, τραγουδά και παίζει αρμόνιο και ακορντεόν, ανεξάρτητος και πάντα δραστήριος, μας έδωσε μηνύματα ζωής!!

Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Μαρκοστάμο, που για ακόμη μια χρονιά ζέστανε με την παρουσία του το σχολείο μας !! Γι' αυτό..."τον Παναγιώτη και τα μάτια σας"!!