ΑΣΚΗΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ

Όπως κάθε χρόνο, σε συνεργασία με το συστεγαζόμενο 1ο Νηπιαγωγείο, πραγματοποιήσαμε και φέτος την Πέμπτη 5 Νοεμβρίου 2015, μετά από την κατάρτιση του Σχεδίου Εκτάκτων Αναγκών - Σεισμού και σχετική ενημέρωση εκπαιδευτικών - μαθητών, την α΄άσκηση σεισμού, η οποία ήταν επιτυχής.

ΤΙ ΚΑΝΩ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ;

Στα πλαίσια δράσεων για τη διοργάνωση ασκήσεων ετοιμότητας σε περίπτωση σεισμού, η Δ/ντρια και το Διδακτικό Προσωπικό του Σχολείου μας, πέρα από τα προβλεπόμενα: κατάρτιση Σχεδίου Ετοιμότητας  και ασκήσεις  σεισμού , ανέλαβαν την πρωτοβουλία να καλέσουν ανθρώπους που συμμετέχουν στην πρόληψη και αντιμετώπιση ενός τέτοιου φαινομένου, ανθρώπους  εξειδικευμένους,  οι οποίοι, ο καθένας  από τη δική του πλευρά έδωσαν  οδηγίες και συμβουλές στα πλαίσια βιωματικών και άμεσων παρουσιάσεων  σε μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Ο  μηχανικός κ. Μαυρίδης Ευστάθιος δίνει οδηγίες στους μαθητές προκειμένου να αποφύγουν τραυματισμούς σε περίπτωση σεισμού.

Ο κ. Μποζατζούδης Στέλιος,  υπεύθυνος του ΕΚΑΒ Γιαννιτσών «προσφέρει» τις Πρώτες Βοήθειες σε τραυματία.

Ο ανθυποπυραγός κ. Αγιαννίδης , από την Πυροσβεστική των Γιαννιτσών απαντά σε ερωτήματα μαθητών σχετικά με την  αντιμετώπιση πυρκαγιών.

Ευχαριστούμε θερμά όλους τους παραπάνω εμπλεκόμενους φορείς για την άμεση ανταπόκριση στην πρόσκλησή μας και την άψογη συνεργασία.