ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ "Ν. ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΟΥ"

Τον Οκτώβριο του 1994, έχασε τη ζωή της σε τροχαίο δυστύχημα η δασκάλα του 1ου Δημοτικού Σχολείου κ. Ιορδάνα Βασιλειάδου. Η οικογένεια, οι φίλοι και συνάδελφοί της ίδρυσαν στη μνήμη της δανειστική βιβλιοθήκη στο χώρο του σχολείου, σε μια μικρή αίθουσα δίπλα στα γραφεία των δασκάλων.

Ν. ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΟΥ

Σήμερα, 20 χρόνια μετά, στα πλαίσια της Αυτοαξιολόγησης της Σχολικής Μονάδας, ο Σύλλογος Διδασκόντων αποφάσισε τη  μεταστέγαση της Βιβλιοθήκης «Ν. Βασιλειάδου» από τη μικρή αυτή αίθουσα σε μια μεγαλύτερη, αυτή των Η/Υ, όπου θα δινόταν η δυνατότητα να δημιουργηθεί ένας πολυχώρος δανειστικής βιβλιοθήκης, αναγνωστηρίου και πολλαπλών δράσεων όπως εκπ/κού παιχνιδιού κ.ά. .

Αρωγός σ? αυτή την προσπάθεια, όπως πάντα, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων με τα αιρετά του μέλη, που βοήθησε στην οργάνωση και προετοιμασία των αιθουσών , όσο αφορά την υλικοτεχνική υποδομή της Βιβλιοθήκης όπως: ελαιοχρωματισμός, ράφια, αγορά ξύλινου πατώματος, κουρτινών συσκότισης, και βέβαια αγορά 8 Η/Υ τόσο για την ηλεκτρονική καταγραφή των βιβλίων όσο και για τον εξοπλισμό του Εργαστηρίου Πληροφορικής που στεγάζεται στο χώρο της πρώην Βιβλιοθήκης.

Η γωνιά του παλιού σχολείου

Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ

Τη Δευτέρα 27 Οκτωβρίου 2014, μετά τη γιορτή των μαθητών με αφορμή την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940, έγινε ο αγιασμός του νέου χώρου μεταστέγασης  της Βιβλιοθήκης του σχολείου «Ν. Βασιλειάδου».

Στην εκδήλωση παρέστησαν ο Αντιδήμαρχος Δημοτικής Ενότητας Κρύας Βρύσης  κ. Παναγιωτίδης, ο Δημοτικός Σύμβουλος υπεύθυνος για τα θέματα παιδείας  κ. Σεραϊδης , ο Σχολικός Σύμβουλος 5ης Εκπ/κής Περιφέρειας Πέλλας κ. Γρόσδος καθώς επίσης  μαθητές, εκπ/κοί, γονείς  και πολλοί δημότες .

Η Διευθύντρια ευχαρίστησε τους γονείς για την αμέριστη και συνεχή βοήθεια προς το σχολείο καθώς και την άψογη συνεργασία, όλους τους εκπαιδευτικούς του σχολείου για την υπεράνθρωπη προσπάθεια που κατέβαλαν ώστε να πάρει σάρκα και οστά η νέα βιβλιοθήκη, αλλά και τον κ. Κοροξενό Κων/νο και τη σύζυγό του, εκπ/κούς Πληροφορικής, που αφιέρωσαν πολύ από τον προσωπικό τους χρόνο  για την εγκατάσταση και απαρχής λειτουργία των  Η/Υ στο Εργαστήριο Πληροφορικής αλλά και της Βιβλιοθήκης, τον κ. Καραστρατή Φώτη για την οικονομική του προσφορά προς το Σύλλογο Γονέων για τον εξοπλισμό της Βιβλιοθήκης, τον κ. Μόχλα Ιωάννη, παππού του σχολείου, που βοήθησε στη μεταφορά και τοποθέτηση της μαρμάρινης πλάκας, καθώς και την κ. Κουγιουμτζίδου Μαρία, Βιβλιοθηκονόμο, η οποία ανταποκρίθηκε πρόθυμα το κάλεσμά μας και θα βοηθήσει στην καταχώρηση και οργάνωση των βιβλίων.

Οι εκπρόσωποι της Δημοτικής Αρχής, κ. Παναγιωτίδης και κ. Σεραϊδης, συνεχάρησαν όλους όσους συμμετείχαν σ? αυτή την προσπάθεια και υποσχέθηκαν να στηρίξουν με κάθε δυνατό τρόπο πρωτοβουλίες, που βοηθούν στην πολιτιστική και κοινωνική ανάπτυξη του τόπου.

Ο Σχολικός Σύμβουλος 5ης Εκπ/κής Περιφέρειας Πέλλας κ. Γρόσδος, επαίνεσε  τις  προσπάθειες όλων  όσων βοήθησαν στη δημιουργία του χώρου αυτού, παρότρυνε τους γονείς να καλλιεργούν τις προϋποθέσεις για την αγάπη των παιδιών στο βιβλίο και ζήτησε από το σχολείο να ανοίξει τις πόρτες της Βιβλιοθήκης αυτής και προς την τοπική κοινωνία.

Ο πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου κ. Τηλαβερίδης Κων/νος εξήρε την άριστη συνεργασία εκπαιδευτικών και γονέων, η οποία ευχήθηκε να υπάρξει και στο μέλλον ώστε να γίνονται τέτοιες δράσεις προς όφελος των μαθητών αλλά και της ευρύτερης κοινωνίας.

Η Διευθύντρια κ. Μαζαράκη, ευχαρίστησε και πάλι τους γονείς αλλά και όλους τους παρευρισκόμενους, επισημαίνοντας ότι αυτό είναι αποτέλεσμα του άριστου ομαδικού πνεύματος και συνεργασίας ανάμεσα στους εκπ/κούς του σχολείου, το οποίο έχει την τιμή να διευθύνει, αλλά και ανάμεσα στους εκπ/κούς, τους μαθητές και τους γονείς τους και ευχήθηκε με τη σειρά της η συνεργασία αυτή να συνεχιστεί .

Μετά το τέλος της εκδήλωσης,  οι μαθητές μοίρασαν στους παρευρισκόμενους χειροποίητους αναμνηστικούς σελιδοδείκτες και οι γονείς πρόσφεραν εδέσματα στο μπουφέ που ετοίμασαν για την περίσταση.

Συνημμένα:
Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (PROSKLISI.jpg)ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΑΓΙΑΣΜΟΥ[ ]60 Kb