ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΕΝΤΟΣ ΚΡΥΑΣ ΒΡΥΣΗΣ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2016-17

Επίσκεψη στο Δημαρχείο

Οι  μαθητές  της Γ΄ και  Ε΄ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Κρύας Βρύσης συνοδευόμενοι από τους δασκάλους των τάξεων Ταγκούτα Αλέξανδρο και Καρονίδη Ευστρατία,  επισκέφτηκαν την Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου 2016 το Δημαρχείο όπου συναντήθηκαν με τον Αντιδήμαρχο κ. Νικ. Σομόπουλο.

Σκοπός της επίσκεψης ήταν η ενημέρωση του αντιδημάρχου για τις παιδικές χαρές της πόλης, μέσω επιστολής που του επέδωσαν.

Ο κ. Αντιδήμαρχος αφού άκουσε προσεχτικά τα αιτήματα και τις παρατηρήσεις των μαθητών, τους  υποσχέθηκε να ικανοποιήσει,  κατά το μέτρο του δυνατού,  τα δίκαια αιτήματά τους,  τους επαίνεσε για την ευαισθησία με την οποία αντιμετωπίζουν τα θέματα που τους αφορούν αλλά και τους παρότρυνε να συνεχίσουν και στο μέλλον να καταγράφουν τα προβλήματα και να διεκδικούν τη λύση τους ως ενεργοί και ευσυνείδητοι πολίτες.

Τέλος, ο κ. Αντιδήμαρχος και οι υπάλληλοι του Δημαρχείου πρόσφεραν ένα κέρασμα στους μικρούς συνδημότες τους.

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2015-16

Λαογραφική Έκθεση

Το Δ.Σ. του Πολιτιστικού Συλλόγου Γηγενών "Οι Μακεδόνες" σε συνεργασία με το Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου μας οργάνωσε μια Λαογραφική Έκθεση με παλιά αντικείμενα οικιακής και γεωργικής χρήσης, καθώς και δείγματα παραδοσιακής τοπικής ενδυμασίας που φιλοξενήθηκε στο χώρο του ΚΑΠΠΗ Κρύας Βρύσης.

Τη Λαογραφική έκθεση επισκέφτηκαν οι μαθητές όλων των τάξεων συνοδευόμενοι από τους δασκάλους τους προκειμένου να γνωρίσουν τη ζωή των κατοίκων της περιοχής τα παλιότερα χρόνια μέσα από αντικείμενα καθημερινής χρήσης και τοπικές φορεσιές. Ξεναγός μας το μέλος του Δ.Σ. του Πολιτιστικού Συλλόγου και του Συλλόγου Γονέων του σχολείου μας κ. Γιαννακοπούλου, την οποία ευχαριστούμε ιδιαίτερα για την προσφορά της.

Πρόθεση και των τριών συλλόγων είναι η Έκθεση αυτή να εμπλουτιστεί και να στεγαστεί μόνιμα στο χώρο, ώστε να είναι επισκέψιμος από μαθητές και νέους - όχι μόνο της Κρύας Βρύσης - αλλά και της ευρύτερης περιοχής, που θα αναζητούν πληροφορίες για την τοπική ιστορία, αλλά και χώρος αναμνήσεων για τους θαμώνες του ΚΑΠΠΗ οι οποίοι θα μπορούσαν να εμπλακούν ενεργά στη δράση ως ξεναγοί εμπειρίας!

Για το λόγο αυτό ζητούμε την υποστήριξη όλων των εμπλεκόμενων φορέων και ιδιαίτερα του Δήμου Πέλλας. Ζητούμε επίσης από όλους του συνδημότες μας που έχουν παλιά αντικείμενα και  θέλουν να τα αξιοποιήσουν προς όφελος της νέας γενιάς να επικοινωνήσουν με το σχολείο ή το Δ.Σ. του Πολιτιστικού Συλλόγου Γηγενών "Οι Μακεδόνες".

Μετεωρολογικός Σταθμός Κρύας Βρύσης

Στα πλαίσια Εκπαιδευτικού Προγράμματος που υλοποιεί η Ε΄τάξη με θέμα "Δεν ήξερες, δε ρώταγες;" , μαθητές και δάσκαλοι των τάξεων Ε΄, Δ΄ και ΣΤ΄ επισκέφτηκαν τον μετεωρολογικό σταθμό που βρίσκεται στην πόλη μας στον αύλειο χώρο του ΤΟΕΒ.

Την ευθύνη του μετεωρολογικού σταθμού έχει το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και συγκεκριμένα το Τμήμα Φυτοπροστασίας της Θεσσαλονίκη. Για το λόγο αυτό επικοινωνήσαμε με την παραπάνω υπηρεσία και τον υπεύθυνο κ. Ευθυμιάδη ο οποίος με χαρά δέχτηκε να μας "ξεναγήσει" και να μιλήσει στους μαθητές μας για τη λειτουργία και την αξιοποίηση των μετρήσεών του στην καλύτερη ενημέρωση των αγροτών της περιοχής.

Μετά την ενημέρωση, μαθητές και δάσκαλοι ήπιαν ένα χυμό που τους πρόσφεραν οι υπάλληλοι του ΤΟΕΒ στο φιλόξενο και ζεστό χώρο τους.

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2013-14

ΒΙΟΑΓΡΟΣ - ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ

Η Β΄και ΣΤ΄ τάξεις του σχολείου επισκέφτηκαν τις εγκαταστάσεις του ΒΙΟΑΓΡΟΥ, μιας μονάδας παραγωγής και προώθησης βιολογικών αγροτικών προιόντων. Αφού ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις, οι μαθητές επισκέφτηκαν τα φυτώρια και τα κτήματα...αν και λασπώθηκαν λιγάκι!

ΒΙΟΑΓΡΟΣ

ΦΥΤΩΡΙΟ

ΚΤΗΜΑ ΒΙΟΑΓΡΟΥ

ΑΠΟΣΤΑΚΤΗΡΙΟ - ΚΑΖΑΝΙ

Εποχή τρύγου και μετά.... πιάνουν δουλειά τα αποστακτήρια ή αλλιώς καζάνια, όπου το σταφύλι γίνεται τσίπουρο! Ένα τέτοιο αποστακτήριο επισκεφτήκαμε στην Κρύα Βρύση:

ΑΠΟΣΤΑΚΤΗΡΙΟ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2012-13

ΔΙΑΚΙΝΗΣΗ & ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ

Στα πλαίσια διδακτικών ενοτήτων στα μαθήματα της Ευέλικτης Ζώνης και της Μελέτης Περιβάλλοντος που αφορούν τη διακίνηση και προώθηση των αγροτικών προϊόντων, οι μαθητές των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων συνοδευόμενοι από τους δασκάλους τους, επισκέφτηκαν τοπική μονάδα συλλογής και τυποποίησής τους καθώς και τη Λαϊκή Αγορά της πόλης.