ΘΕΑΜΑ ... ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ!

"Ο Μικρός Πρίγκιπας"

«Ο Μικρός Πρίγκιπας είναι ένα σύμβολο, ένα φωτεινό σημείο, ένα αστέρι συναντίληψης κι επικοινωνίας όλων εκείνων που παρά τους δύσκολους καιρούς παραμένουν πιστοί στις αξίες του ανθρώπου, στο απαραβίαστο του εσωτερικού του κόσμου, στο δικαίωμά του να δώσει ένα νόημα στη ζωή, και για την ευτυχία του.»
Στρατής Τσίρκας

Την Τετάρτη 25 Φεβρουαρίου 2015 ο «Μικρός Πρίγκιπας» βγήκε από τις σελίδες του Αντουάν ντε Σαιντ-Εξυπερύ και μπήκε στο σχολείο μας.  Μας γνώρισε, με το μοναδικό στον κόσμο, Τριαντάφυλλό του και μας έκανε συνοδοιπόρους σε ένα ταξίδι γεμάτο περιπέτειες με βασιλιάδες, γεωγράφους και αλεπούδες.

Μπροστά στα μάτια μας ξεδιπλώθηκε ένας γοητευτικός και παραμυθένιος κόσμος σε μια παράσταση γεμάτη ήχους, μουσική, χρώματα, μεταμορφώσεις και μάσκες.
   Ο ?Μικρός Πρίγκιπας? θα μας υπενθυμίσει πάντα θεμελιώδεις αξίες, όπως η φιλία, η αγάπη και η υπευθυνότητα.

Η κεντρική ιδέα της διασκευής είναι η αγάπη του Πρίγκιπα για το Τριαντάφυλλό του, που όμως είναι τόσο δύσκολο και αντιφατικό? Δεν ξέρει πως να το διαχειριστεί και αποφασίζει να αποδράσει! Το ταξίδι θα τον ωριμάσει και θα πει στον αεροπόρο:  ''τα λουλούδια δεν πρέπει να τα ακούς... μόνο να τα βλέπεις και να τα μυρίζεις'' και λίγο αργότερα θα αναφωνήσει (με πλήρη συνείδηση) ''είμαι υπεύθυνος για το Τριαντάφυλλό μου''. Εμείς παρακολουθούμε αυτή την πορεία της ενηλικίωσης. Κάθε σταθμός του είναι και μια γνώση για τη ζωή και για τον κόσμο των μεγάλων.

Σκηνοθεσία-διασκευή: Τάσος Ράτζος
Από τη θεατρική ομάδα: Μικρός Βορράς