ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΧΩΡΟΙ

Αρχαιολογικός χώρος και Μουσείο Πέλλας

Την Παρασκευή 3 Απριλίου 2015 όλοι οι μαθητές και εκπαιδευτικοί του σχολείου επισκέφτηκαν τον Αρχαιολογικό χώρο και το Μουσείο της Πέλλας. Οι μαθητές της Ε΄& ΣΤ΄ Τάξης παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Μουσείου "Ηρακλής: ένα αιώνιο πρότυπο", ενώ οι υπόλοιπες τάξεις ξεναγήθηκαν στο Εκμαγείο και τον αρχαιολογικό χώρο.

ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ 2014

ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΛΟΓΓΟΥ ΕΔΕΣΣΑΣ

Στα πλαίσια του προγράμματος: "Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2014" του Συμβουλίου της Ευρώπης, η ΙΖ' ΕΠΚΑ και η 11η ΕΒΑ σε συνεργασία με τη Δ/νση Π.Ε. Πέλλας διοργάνωσε εκπαιδευτικό πρόγραμμα στην Έδεσσα με τίτλο: "Αρχαία πόλη Έδεσσας: ένα διαχρονικό μωσαϊκό υλικών" με αναφορά στον αρχαιολογικό χώρο του Λόγγου, την Παρασκευή 26 Σεπτεμβρίου 2014.

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί των τάξεων Γ΄, Δ΄, Ε΄και Στ΄
, δήλωσαν συμμετοχή και πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο του Λόγγου στην Έδεσσα, σε συνεννόηση με την υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων κ. Φράγκου και τον ξεναγό - αρχαιολόγο κ. Σταλίδη.

Μετά την ξενάγηση στον αρχαιολογικό χώρο, ακολούθησε ξενάγηση στην παραδοσιακή συνοικία της πόλης Βαρόσι, ενημέρωση για τη μακεδονική αρχιτεκτονική και περιήγηση στο ιστορικό κέντρο της πόλης.

Οι μαθητές επισκέφτηκαν επίσης τον Ι.Ν. Κοιμήσεως της Θεοτόκου όπου τους ξενάγησε ο υπεύθυνος ιερέας του ναού.

Τέλος, η εκπαιδευτική επίσκεψη συνδυάστηκε και με ξενάγηση στο Λαγραφικό Μουσείο της πόλης...

... και φυσικά τους καταρράκτες!!

ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΠΕΛΛΑΣ

Στα πλαίσια διδακτικής επίσκεψης επισκεφθήκαμε το νέο Μουσείο της Πέλλας, τον Αρχαιολογικό χώρο και το Εκμαγείο.

ΜΟΥΣΕΙΟ

ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ