ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2021-22

Α ν α κ ο ί ν ω σ η

Παράταση εγγραφών μαθητών στην Α' τάξη

Για την καλύτερη κι έγκαιρη ενημέρωσή σας για την διαδικασία εγγραφής των παιδιών σας στο Δημοτικό Σχολείο, σας γνωρίζουμε τα παρακάτω:

Η εγγραφή των μαθητών της Α΄τάξης στο σχολείο μας θα γίνεται από 1 έως 31 Μαρτίου 2021 με ραντεβού, και αποκλειστικά στα όρια δικαιοδοσίας του σχολείου, όπως φαίνονται στο χάρτη:

Στην A' τάξη εγγράφονται υποχρεωτικά όσοι μαθητές γεννήθηκαν από την 1η Ιανουαρίου μέχρι και 31 Δεκεμβρίου 2015.

Για την εγγραφή στην Α΄τάξη απαιτούνται:

1. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου για την εγγραφή του μαθητή στα οικεία μητρώα ή δημοτολόγια και στο οποίο αναγράφεται ολογράφως και αριθμητικώς η ημερομηνία γέννησης. (Θα αναζητηθεί από το σχολείο)

2. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (π.χ. Λογαριασμός ΔΕΗ, μισθωτήριο συμβόλαιο κτλ.)

3. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

4. Βεβαίωση και Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου. (Θα δοθεί από το Νηπιαγωγείο)

5. Α.Δ.Υ.Μ (Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή) (Θα δοθεί από το σχολείο και θα συμπληρωθεί από παιδίατρο ή μετά από ραντεβού στο Κέντρο Υγείας)

6.  Όσοι γονείς επιθυμούν τα παιδιά τους να παρακολουθήσουν το Ολοήμερο Πρόγραμμα του σχολείου θα πρέπει να υποβάλλουν και σχετική αίτηση-δήλωση. (Θα δοθεί από το σχολείο)

Δεν γίνεται καμία εγγραφή μαθητή αν δεν έχει τη νόμιμη ηλικία.

Οι αλλοδαποί μαθητές εγγράφονται στην Α΄τάξη προσκομίζοντας πιστοποιητικό γέννησης επίσημα μεταφρασμένο, χωρίς τη δέσμευση της ημερομηνίας έκδοσης ή ληξιαρχική πράξη γέννησης, καθώς και όλα τα παραπάνω δικαιολογητικά.

Είμαστε στη διάθεσή σας για κάθε πληροφορία στο τηλέφωνο του σχολείου-2382061619.